Vznik a história ľadového hokeja vo svete

Ľadový hokej je v súčasnosti najrýchlejší kolektívny šport na svete. Vedeli ste, kedy a kde vznikol?

V rokoch 1800 – 1850 sa začala rodiť budúca hra Ľadový hokej vo Windsore. Od toho času sa hra nazývaná ako “Hurley” považuje za predchodcu neskoršieho ľadového hokeja. Dostávala postupne niekoľko názvov od roku 1800 ako Hurley – Hurley on ice – Picket – Wicket – Ricket – College Hockey – Hockey. Názov Ice Hockey dostala hra až po roku 1850.

Všetko to začalo na zamrznutom rybníku LONG POND v Novom Škótsku na východe Kanady. Neďaleko rybníka stála prvá najstaršia súkromná škola v Kanade – Kings Edge School a patrila anglickej kráľovnej. Bola to chlapčenská škola a chlapci z Kings Edge School boli prví, ktorí začali hrať túto svetovú hru. Myslíme tým hru s palicou v rukách a s nejakým predmetom, ktorý sa posúval po ľade (zľadovatená guľa snehu, zľadovatené kravské lajno, indiánsky drevený puk, odtrhnutá gumená podošva).

(Zdroj: www.torontoguardian.com )

Významnou osobou bol James Greighton, narodený v roku 1850 v Halifaxe, ktorý po príchode do Montreal v roku 1873 naučil svojich priateľov z McGill University hrať novú hru. Spolu s nimi zorganizoval prvý hokejový zápas. Odohral sa vo vnútri pod strechou Victoria Rinku 3. marca 1875. Na oboch stranách bolo deväť hráčov. Kapitánom víťazného tímu bol práve James Creighton. Zápasy sa odohrali podľa “hokejových pravidiel z Halifaxu”, ktoré napísal sám Creighton.

(Zdroj: www.mcgillathletics.ca )

V roku 1877 bol založený prvý klub. Tvorili ho študenti McGillovej univerzity a jeho názov bol McGill University Hockey Club. V roku 1881 ich nasledoval klub Montreal Victorias. Hra sa stala natoľko populárna, že v roku 1883 sa odohrali prvé “Majstrovstvá sveta” v Montreale v rámci Zimného karnevalu, v ktorom sa hralo o Karnevalový pohár. Pohár získal tím McGillovej univerzity. V roku 1886 tímy, ktoré sa zúčastnili Zimného karnevalu, založili prvú hokejovú ligu, Amateur Hockey Association of Canada (AHAC). V roku 1892 vtedajší generálny guvernér Kanady, Lord Frederick Arthur Stanley z Prestonu, ktorého synovia a dcéra boli hokejovými fanúšikmi, venoval dnes už legendárny STANLEYHO POHÁR. Už o rok, teda v roku 1893, ho získal prvý tím. Bol ním Montreal Hockey Club, majster AHAC. Tradícia odovzdávania Stanleyho pohára pokračuje až dodnes, kedy sa udeľuje víťazovi play-off NHL.

(Zdroj: www. thecanadianencyclopedia.ca )

V Európe sa prvý zápas odohral v roku 1885. Väčšiu popularitu však dosiahol až vtedy, keď piati synovia Lorda Fredericka Arthura Stanleyho v roku 1895 priniesli ľadový hokej do Veľkej Británie. V roku 1903 bola založená päťčlenná hokejová európska liga. 15. mája 1908 bola v Paríži založená medzinárodná federácia Ligue Internationale de Hockey sur Glace (LIHG), ktorá mala za úlohu riadiť medzinárodné súťaže vrátane prvých majstrovstiev Európy v roku 1910. Prvými piatimi členmi LIHG sa stali hokejové federácie Francúzska, Belgicka, Švajčiarska, Veľkej Británie a Čiech.

V polovici 20. storočia sa nakoniec Ligue Internationale sur Glace pretransformovala na súčasnú podobu do Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Zdroj:

TÓTH, I., et al., 2010. Tréner ľadového hokeja. Bratislava: TO-MI Ice Hockey Agency. ISBN 978-80-970545-1-9

TÓTH, I., et al., 2010. Ľadový hokej. Bratislava: TO-MI Ice Hockey Agency. ISBN 978-80-970545-0-2

Titulný obrázok: www.cbc.ca